Tréninková poradna Viktora Zapletala – Odpovědi na otázky

Další díly Tréninkové poradny trenéra Vik­tora Zaple­tala se věnují zají­mavým otázkám, které pok­lá­dají čtenáři tohoto ser­iálu. V nejbližších aktu­al­iza­cích Tréninkové poradny při­neseme odpovědi na něk­teré z nich. 

Pravidelně dostávám dotazy na nejrůznější otázky týka­jící se tréninku a prob­lémy s tréninkem sou­vise­jící. Odpovídám na ně větši­nou indi­viduálně, pokud jde o osobní dotaz, který se vztahuje na určitého jezdce. V dotazech je ale také řada těch, které mají obecný kon­text a mohou být zají­mavé pro sportovní veře­jnost. Odpovědi na něko­lik takových uvedu v násle­du­jících dílech své Tréninkové poradny.  První dotazy mají spíše charak­ter odborné práce z oblasti vytr­val­ost­ního tréninku, nicméně odpovědi na tyto otázky mohou být užitečné nejenom pro teorii sportovního tréninku, ale i pro širokou cyk­li­stickou a sportovní komu­nitu, což je důvod, pro který jsem se rozhod­nul otázky začlenit do své Tréninkové poradny.

…dovoluji si Vás oslovit s pros­bou o odpovědi na násle­du­jící otázky, které se týkají dosažení max­ima výkonového poten­ciálu (uvažu­jme dlouhodobou vytr­val­ost do 3h v cyk­lis­tice) jed­ince, na které se mi, bohužel, nepo­dařilo najít odpovědi ve veře­jných zdrojích.

Dotazy jsou následující:

1) Joe Friel a něk­teří další odborníci uvádí hypotézu, že po 7 až 8 letech tréninku dosáhne jedinec svého genet­icky daného indi­viduál­ního výkon­nos­t­ního stropu. Pokud budeme uvažo­vat, že každý jedinec má genet­icky daný indi­viduální „strop“, kterého může sys­tem­at­ickým tréninkem dosáh­nout, dá se obecně říci, za jak dlouho tohoto svého poten­ciálu dosáhne nebo se k němu těsně při­blíží a pak již jde zlepšování opravdu velice, velice pomalu?

2) A platí i zde Pare­tovo pravidlo? Tzn., pokud při­pustíme hypotézu, že svého max­ima může dosáh­nout jedinec za 8 let tréninku, platí, že na 80% svého max­ima se dostane za 1,5 roku sys­tem­at­ick­ého tréninku nebo se zde jedná o lineární průběh? Pokud zde neplatí Paretův prin­cip zcela ve verzi 80/20, dá se říci, za jak dlouho tedy jedinec dosáhne 80 % svého potenciálu?

Jaký je Váš názor a osobní zkušenost?“

Má zkušenost a tedy i odpověď na tuto otázku není zcela jed­noz­načná. Jde totiž o prob­lematiku velice indi­viduální, kdy schop­nosti něk­terých jed­inců zcela popírají jak­ouko­liv teorii. Dalším aspek­tem, který má, a to zdůrazňuji, zásadní důleži­tost na výkon­nos­tní růst jsou pod­mínky, které má vytvořené sportovec pro to, aby svého výkon­nos­t­ního stropu dosáh­nul. Měl jsem ve své tréninkové skupině něko­lik mladých závod­níků, kteří se až do pozd­ního juniorského věku věno­vali cyk­lis­tice pouze doplňkově. Vytvořili jsme jim ale velmi kval­itní tréninkové pod­mínky s potřeb­ným tréninkovým Know – how a je skutečností, že se do dvou let dostali z poz­ice závod­níků národ­ního poháru do abso­lutní svě­tové špičky svých kat­e­gorií. Prav­dou ale zůstává, že jde o jed­ince s před­pok­lady pro vrcholový sport, jejichž přirozený sportovní tal­ent jsem delší dobu sle­doval během tuzem­ských závodů a teprve až když jsem byl přesvědčen o jejich schop­nos­tech, začle­nil jsem je do konkrét­ního tréninkového programu.

Můj osobní názor je, že vysoké výkon­nosti organ­ismu můžeme, za určitých pod­mínek, dosáh­nout velice brzy, v rozmezí 1 – 3 let. Ve stan­dard­ních pod­mínkách pak v rozmezí 3 – 5 let.  Poté násle­duje stav, kdy získané fyz­ické schop­nosti lze samozře­jmě dále navyšo­vat kval­it­ním tréninkem, ve kterém se zaměřu­jeme na rozvoj konkrét­ních vlast­ností, např. síla, rychlost, vytr­val­ost, rychlostní či silová vytr­val­ost, atd. Rozvoj těchto dílčích částí může výrazným způ­sobem prod­lužo­vat a ovlivňo­vat výkon­nos­tní „strop“ jed­ince a zřetelně to vidíme u zkušených závod­níků s dlouhou závodní živ­ot­ností. Hodně zde záleží na osobní schop­nosti jed­ince vní­mat a ana­ly­zo­vat své tréninkové a závodní poc­ity a vhodně podle těchto zkušeností upravo­vat svůj střed­ně­dobý a dlouhodobý tréninkový plán.

V sou­vis­losti s výkon­nos­t­ním růstem a výkon­nos­t­ním stropem pop­tá­vaném v dotazu číslo 2. je vhodné zmínit jako přík­lad skupinu tělesně postižených sportovců. V současné době největší pro­cento lidí přichází k tělesnému hand­i­capu mezi 17 – 35 rokem živ­ota. Důvo­dem jsou přede­vším úrazy, onemoc­nění, atd. Je zají­mavé, že řada těchto lidí se k pravidelné fyz­ické zátěži dostane teprve v průběhu poúra­zové reha­bil­i­tace a až do svého úrazu nikdy aktivně nes­porto­vali. Nicméně, něk­teré fyz­ická aktivita zau­jme nato­lik, že se pos­tupně zač­nou věno­vat nejenom rekondici, ale naj­dou si svůj oblíbený sport a zač­nou pravidelně tréno­vat. Jsou mezi nimi i dosud skrytí, výrazní sportovní tal­enti, kteří svou tréninkovou čin­nost nakonec zúročí až na tom nejvyšším stupni sportovní hier­ar­chie, účastí na mis­tro­vství Evropy, světa nebo dokonce i na par­a­lympi­jských hrách. Vždy si v této sou­vis­losti kladu otázku, čeho by asi byli schopni dosáh­nout, kdyby se sportu věno­vali pravidelně od útlého věku…

Praxe je taková, že pokud se spe­cial­istům na sportovní trénink dostane „do ruky“ jedinec s hand­i­capem a před­pok­lá­daným sportovním tal­en­tem, je v jejich možnos­tech, při vytvoření kval­it­ního zázemí a špičkových tréninkových pod­mínek dostat poten­cionál­ního závod­níka na skutečně velmi vysokou výkon­nos­tní úroveň už po 1 roce inten­zivní přípravy. Celá věc je o to těžší, že musí společně najít způ­sob jak kom­pen­zo­vat daný fyz­ický hand­i­cap, což je čas­tokrát velmi složité.

Tréninkové know — how, zkušenost v prob­lem­at­ice sportu a sportu hand­i­capo­vaných a potřebné zázemí je jenom jed­ním dílem tohoto pro­cesu. Tím druhým a neméně důležitým aspek­tem úspěšného pro­cesu jsou osobní schop­nosti  jed­ince vní­mat své tělo, samotný hand­i­cap a najít možnosti a sílu, jak jej úspěšně zapo­jit do tréninkového pro­cesu. Sportovci s hand­i­capem tak dokonale naplňují sportovní filo­zofii antick­ých mys­litelů a filo­zofů – skloubit do funkčního celku mysl a tělo.

Mgr. Vik­tor Zapletal